عید سعید قربان


عید قربان یا عید الاضحی (روز دهم ذی حجه) از عیدهای بزرگ مسلمانان است.  بنابر روایات دینی، در این روز خدا به ابراهیم خلیل فرمان داد اسماعیل را ذبح کند. او اسماعیل را به قربانگاه برد ولی جبرئیل همراه با  «قوچى»  فرود آمد و ابراهیم آن را به جای اسماعیل قربانی كرد.


 سنّت قربانى در روز عید قربان در سرزمین منا به یاد آن رخداد است. مسلمانانی که برای حج، به زیارت خانه خدا می‌روند، طبق شروطی وظیفه دارند در منا قربانی کنند.


از امام صادق (ع) روایت شده که از پدرانش چنین نقل فرمودند:«امام علی (ع) دوست داشت چهار شب از سال ، خود را فارغ نماید؛ شب اول رجب ، شب نیمه شعبان ، شب عید فطر و شب عید قربان» به نظر می‌رسد که منظور از فراغت ، فراغت برای عبادت در آن با زنده نگهداشتن آن باشد.


عبادت در شب و روز عید قربان بسیار سفارش شده و احیای شب عید قربان به دعا و نماز و نیایش بسیار پر فضیلت است.  در روز عید قربان اعمالی مانند غسل ، نماز عید قربان و قربانی کردن ، زیارت امام حسین (ع) و خواندن دعای ندبه، مستحب است. روزه گرفتن در عید قربان مانند عید فطر حرام است.


برای دانستن چگونگی انجام این اعمال و اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.


روز عید قربان روز پر فضیلتی است ، اعمال این روز چند چیز است:


  • غسل: كه به گفته علامه مجلسى ، غسل در آن روز سنّت مؤكّد است تا آنجا كه بعضى از علما آن را واجب دانسته‌اند.


  • مستحب است دعاهایى را كه پیش از نماز عید و قبل از آن وارد شده است خوانده شود. بهترین دعاها، دعای چهل و هشتم صحیفه سجادیه است كه اوّلش این است: «أللّهُمَّ هذا یَومٌ مُبارَك» و اگر دعای چهل و ششم قرائت شود بهتر است.


  • دعای ندبه: خواندن دعای ندبه در این روز و سایر اعیاد مستحبّ است.


  • قربانی كردن: انجام قربانی بر حاجیان حاضر در مکه واجب است؛ اما انجام قربانی در این روز برای همه مسلمانان مستحبّ مؤكّد است، تا آنجا كه برخی از علما آن را بر كسانی كه توانایی دارند واجب دانسته‌اند و مستحب است بعد از نماز عید، كمی از گوشت آن خورده شود. مستحبّ است هنگام قربانی این دعا كه از امام صادق (ع) نقل شده است خوانده شود: «وَجَّهْتُ وَجْهِی لِلَّذی فَطَرَ السَّمواتِ وَ الارْضَ، حَنیفاً مُسْلِماً وَ ما أنَا مِنَ الْمُشْرِكینَ، إنَّ صَلاتی وَ نُسُكی وَ مَحْیای وَ مَماتی لِلّهِ رَبِّ الْعالَمینَ ، لا شَریكَ لَهُ ، وَ بِذلِكَ أُمِرْتُ وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمینَ. اَللّهُمَّ مِنْكَ وَلَكَ ، بِسْمِ اللّهِ وَاللّهُ اَكْبَرُ. اَللّهُمَّ تَقَبَّلْ مِنّی» در حدیثی نقل شده است كه امام صادق (ع) فرمود: امام علی بن الحسین و امام باقر (ع) گوشت قربانی را سه قسمت می‌كردند: یك قسمت آن را به همسایگان می‌دادند و یك قسمت آن را به نیازمندان و قسمت سوم را برای اهل خانه نگه می‌داشتند.


  • تكبیرات مشهور این روز گفته شود: برای كسانی كه در این ایام در مراسم حج و صحرای منا هستند، بعد از پانزده نمازهای روزانه این تكبیرها را بخوانند یعنی از نماز ظهر روز عید ، شروع كرده تا نماز صبح روز سیزدهم؛ ولی كسانی كه در آن جا نیستند، بعد از ده نماز آنها را می خوانند، از نماز ظهر روز عید آغاز نموده، تا نماز صبح روز دوازدهم ، و آن تكبیرها مطابق روایت كتاب كافی چنین است: «اَللهُ اَكْبَرُ اَللهُ اَكْبَرُ، لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ وَ اللهُ اَكْبَر اَللهُ اَكْبَرُ، و للهِ الْحَمْدُ اَللهُ اَكْبَرُ عَلی ما هَدانا ااَللهُ اَكْبَرُ عَلی ما رَزَقَنا مِنْ بَهیمَةِ الانعامِ وَ الْحَمْدُ لِلّهِ عَلی ما أبْلانا»

  • زیارت امام حسین (ع)
موضوع: مسجد الرضا زاهدان، کانون فرهنگی هنری ثامن الأئمه مسجد الرضا زاهدان، برچسب ها: عید قربان، نماز عید قربان، اعمال عید قربان،
ادامه مطلب
[ دوشنبه 15 شهریور 1395 ] [ 09:43 ب.ظ ] [ حسین نوفرستی ]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic